Alergény

Respiračné alergény

Respiračné alergie môžu byť sezónne alebo celoročné. Medzi hlavné respiračné alergény patria:

Roztoče domáceho prachu

Roztoče domáceho prachu, ktoré patria medzi pavúkovce, merajú 0,2 - 0,4 mm a sú prítomné vo všetkých domácnostiach, kde bývajú hojnejšie v posteľnej bielizni, čalúnení, kobercoch atď. Roztoče domáceho prachu sú jednou z hlavných príčin alergickej nádchy s príznakmi, ako je upchatý nos, kýchanie, suchý kašeľ alebo zápal priedušiek, ktorý môže viesť k astme. Alergie na roztoče domáceho prachu sú celoročné.

Peľ

Počas slnečných a teplých dní sa peľ vznáša vo vzduchu a vietor ho môže roznášať na kilometre ďaleko. Množstvo peľu v atmosfére je nižšie počas daždivých dní a chladných a vlhkých dní. Pele, ktoré spôsobujú respiračné alergie, pochádzajú z troch kategórií:

Stromy: Medzi pele stromov, ktoré môžu spôsobovať alergie, patria: čeľaď Betulaceae (brezy), čeľaď Fagaceum (buky, duby), čeľaď Oleacceae (jasene, olivovníky), čeľaď Cupressaceae (cyprusy, borievky, cédre). Ich peľová sezóna je rozložená na niekoľko mesiacov (od marca do septembra na severnej pologuli) a líši sa od druhu k druhu.

Trávy: Čeľaď Poaceae (trávy) zahŕňa viac ako 12 000 rôznych druhov. Trávy sa vyskytujú v záhradách, na lúkach, v lesoch, ale aj vo vode alebo na skalách. Aj malá koncentrácia peľu tráv stačí na vyvolanie alergickej reakcie. Medzi trávy, ktoré môžu vyvolať alergiu, patria: rohovina, boľševník, tomka, raž a pŕhľava. Na severnej pologuli trvá ich peľová sezóna od marca do septembra s vrcholom v máji, júni a júli.

Burina: Ich peľ, ktorý je malý a ľahký, môže dlho pretrvávať v atmosfére a prenášať sa na veľké vzdialenosti. Medzi bylinné buriny, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu, patria: palina, žihľava, merlík, ambrózia,... Do tej istej čeľade (Asteraceae) patria aromatické rastliny, ako je citrónová tráva, estragón a palina. Ich peľová sezóna na severnej pologuli trvá od marca do septembra s vrcholom v júli, auguste a septembri.

Forma

Plesne sa vyskytujú vonku (opadané lístie, kompost, tráva atď.) aj v interiéri vo vlhkých priestoroch (kúpeľňa, kuchyňa atď.). Spóry uvoľnené plesňami sa môžu prenášať vetrom a rosou. Mikroskopická veľkosť spór plesní (od 3 do 10 µm) im umožňuje ľahko sa dostať do dýchacích ciest.

Plesne môžu vyvolávať sezónne a celoročné respiračné alergie, ako je alergická nádcha, zápal spojiviek a astma.

Jedy hmyzu

Zatiaľ čo mnohí ľudia pocítia len miestnu reakciu, pre iných môže byť bodnutie hmyzom životu nebezpečné.

U alergikov môže bodnutie hmyzom viesť k anafylaxii s príznakmi od dýchacích ťažkostí až po stratu vedomia. Anafylaxia je život ohrozujúci stav.

Odhaduje sa, že 10 % populácie trpí alergickou reakciou na jed bodavého hmyzu1 .

Domáce zvieratá

Alergia na mačky je najčastejším typom alergie na srsť. Predstavujú dve tretiny alergií na domáce zvieratá. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia alergiu nevyvoláva srsť domáceho zvieraťa, ale látka (Fel d 1), ktorá sa nachádza na srsti domáceho zvieraťa. Tento alergén sa nachádza v celej domácnosti, v posteľnej bielizni, čalúnení, kobercoch a rozptyľuje sa vo vzduchu.

Senzibilizácia na psy je menej častá ako alergia na mačky. Rovnako ako u mačiek je alergénny proteín (Can f 1) prítomný na srsti psa, ale je menej alergizujúci.

Alergické reakcie môžu vyvolať aj iné domáce zvieratá: hlodavce (morčatá, škrečky, myši, potkany a králiky), exotické zvieratá (piesočky, činčily, plazy, pavúkovce, obojživelníky), vtáky (papagáje, kanáriky), hospodárske zvieratá (kravy, kone, kozy, ovce).

Potravinové alergény

Medzi najčastejšie potravinové alergény patria mlieko, vajcia, ryby, mäkkýše, orechy, arašidy, pšenica a sója. Aj stopové množstvá môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Ľudia s potravinovými alergiami by sa mali vyhýbať potravinám, na ktoré sú alergickí, pozorne čítať etikety a vždy mať pri sebe adrenalínový autoinjektor na liečbu závažných alergických reakcií.

Mlieko

Alergia na mlieko spôsobuje prehnanú reakciu imunitného systému na mliečne bielkoviny. Ľudia alergickí na kravské mlieko môžu byť alergickí aj na mlieko iných zvierat vrátane ovčieho a kozieho2 . Existujú dva hlavné typy mliečnych bielkovín: kazeín a srvátka. Kazeín sa nachádza aj v iných potravinách, ako sú údeniny, mäso a iné nemliečne výrobky. Mliečne bielkoviny sa našli aj v niektorých žuvačkách2 .

Vajcia

Alergia na vajcia vzniká vtedy, keď sa imunitný systém stane precitliveným a nadmerne reaguje na bielkoviny vo vaječných bielkoch a/alebo žĺtkoch. Ľudia alergickí na slepačie vajcia môžu byť alergickí aj na iné druhy vajec, ako sú husacie, kačacie, morčacie alebo prepeličie; alergická reakcia sa môže objaviť pri konzumácii alebo dokonca pri dotyku vajca3 .

Ryby

Na rozdiel od iných potravinových alergií, ktoré sa zvyčajne prvýkrát objavia u dojčiat a malých detí, sa alergia na ryby môže vyskytnúť aj v dospelosti3 . Ľudia s alergiou na ryby nemusia byť nevyhnutne alergickí na mäkkýše. Mnohé hotové jedlá obsahujú tieto potraviny v určitej forme (omáčky, vývary atď.) a ľudia s alergiou na ryby by sa im mali vyhýbať4 .

Morské plody

Alergie na morské plody sú častejšie u dospelých, ale môžu postihnúť aj deti. Väčšinu alergických reakcií spôsobujú kôrovce (krevety, homáre a kraby)5 . Morské plody sa nachádzajú v rôznych omáčkach a hotových jedlách a aj stopové množstvá môžu vyvolať alergickú reakciu.

Orechy stromov

Alergia na stromové orechy je zvyčajne celoživotné ochorenie6 . Medzi alergie na stromové orechy patria mandle, para orechy, kešu, lieskové orechy, makadamové orechy, pekanové orechy, píniové orechy, pistácie a vlašské orechy. Stromové orechy sa nachádzajú v mnohých potravinách: v pečive, alkohole, bylinkových čajoch, pochutinách, nátierkach atď5. Potraviny, ktoré neobsahujú orechy stromov, môžu byť kontaminované aj počas výrobných procesov.

Arašidy

Diagnostika alergie na arašidy je zložitá, pretože príznaky sa u jednotlivých ľudí líšia a nie vždy sa prejavujú rovnako. Arašidy patria do skupiny strukovín. Arašidy sa nachádzajú v mnohých potravinách (pečivo, cereálie, šalátové dresingy, cukrovinky, náhrady mäsa atď.) a nepotravinových zdrojoch (kozmetika, opaľovacie krémy, krmivo pre domáce zvieratá, lieky atď.). Alergické reakcie môže vyvolať aj aróma arašidov a vdychované častice arašidových bielkovín7. Potraviny, ktoré neobsahujú arašidy, môžu byť tiež kontaminované počas výrobného procesu.

Neúmyselné vystavenie arašidom je bežné a ľudia s alergiou na arašidy sa musia tejto bielkovine prísne vyhýbať.

Pšenica

Alergia na pšenicu sa najčastejšie vyskytuje u dojčiat a jej výskyt je na vzostupe. U dospelých, u ktorých sa alergia na pšenicu vyvinie, pravdepodobne pretrváva. Pšenica sa nachádza v mnohých potravinách, ako sú cestoviny, chlieb, omáčky, dezerty a v nepotravinových zdrojoch (kozmetika, výrobky do kúpeľa, vitamíny atď.). Neznášanlivosť lepku nie je alergia8 .

Sója

Alergia na sóju sa zvyčajne vyskytuje u dojčiat a detí do troch rokov. Sója, ktorá patrí do skupiny strukovín, je bežnou zložkou dojčenskej výživy a spracovaných potravín (bujóny, tuniak v konzerve, polievky, majonéza atď.). Alergické reakcie na sóju môžu postihnúť kožu, dýchacie cesty, gastrointestinálny trakt a/alebo kardiovaskulárny systém9 .

 

1. UCLA Health, Venom Hypersensitivity. Online: https://www.uclahealth.org/medical-services/allergy/disorders-treated/venom-hypersensitivity. Naposledy otvorené vo februári 2024
2. ACAAI, Potravinové alergie, mlieko a mliečne výrobky. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/milk-dairy/Naposledy otvorené vo februári 2024
3. ACAAI. Potravinové alergie, vajcia. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/egg/Naposledy otvorené vo februári 2024
4. ACAAI.  Potravinové alergie, ryby. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/fish/Naposledy otvorené vo februári 2024
5. ACAAI. Potravinové alergie, kôrovce.  Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/shellfish/Naposledy otvorené vo februári 2024
6. ACAAI. Potravinové alergie, stromové orechy. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/tree-nut/Naposledy otvorené vo februári 2024
7. ACAAI. Potravinové alergie, arašidy. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/peanut/Naposledy otvorené vo februári 2024
8. ACAAI. Potravinové alergie, pšenica. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/wheat-gluten/Naposledy otvorené vo februári 2024
9. ACAAI. Potravinové alergie, sója. Online: https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/soy/Naposledy otvorené vo februári 2024
Spravovať súbory cookies